Březen 2015

Básně

9. března 2015 v 13:05 Básně
Pokud jste zvědaví na mé literární pokusy, mrkněte zde :)Beseda s Josefem Klímou

9. března 2015 v 9:27 Referáty

Ve čtvrtek 21.10. 2004 navštívila naše škola zámek Kinských. Konala se zde beseda se známým redaktorem televizního pořadu Na vlastní oči, Josefem Klímou. Na první pohled nás zaujalo jeho vzezření. Na hlavě mu rostly husté kudrnaté vlasy a taktéž obličej měl porostlý šedivým strništěm. Na očích měl velké tlusté brýle a celkový neupravený dojem ještě dotvářelo ležérní oblečení, které měl na sobě. Působil na nás v tom lepším případě jako vědec, v tom horším jako bezdomovec. Rozhodně ne jako redaktor nejsledovanější stanice v zemi.
Později nám vysvětlil, že tento dojem navozuje záměrně, aby on i jeho reportáže působili autentičtěji a věrohodněji.
Po příchodu na scénu se nám představil a řekl nám něco o sobě. Nejdřív, to bylo ještě za minulého režimu, pracoval jako novinář na volné noze, protože nechtěl být členem tehdejší vládnoucí strany, do níž by musel nepochybně vstoupit, kdyby chtěl psát pro nějaké oficiální noviny. Tak se protloukal až přišla revoluce a po ní ještě s několika přáteli-novináři, založili noviny. Zpočátku všechno fungovalo, ale po nějaké době zjistili, že mají na chod novin každý trochu jiný názor a proto z redakce odešel. V té době dostal nabídku do teprve vznikající televize Nova. Velice ho lákalo být u zrodu nové celoplošné televize, a proto se rozhodl nabídku přijmout. Pořad Na vlastní oči vznikl především z jeho iniciativy a i název pochází z jeho hlavy na což je i patřičně pyšný. A z do té doby neznámého novináře se stává úspěšný televizní moderátor.
Jeho práce je velice zajímavá a někdy i nebezpečná. Vyprávěl nám například, když natáčel v Hodoníně o mladíkovi, kterého tři příslušníci hnutí skinheads ukopali k smrti. Strýc jednoho z nich byl policista a celý případ se neustále zdržoval a nikdo nebyl potrestán. Přijel proto na místo, aby policii popohnal k práci a chtěl si i promluvit s těmi kdo měli mít mladíkovu smrt na svědomí. Nebyli ovšem nikde k sehnání a jediné místo, kde se s nimi mohl setkat byla místní tancovačka na kterou chodily vesměs příslušníci již zmíněného hnutí. Nezbývalo mu tedy než se vydat přímo do "jámy lvové". Televize Nova mu sice přiděla dva bodyguardy, ale ti museli stejně stát opodál, aby je zbytečně nedráždili a nedošlo k nějakému konfliktu. Přímo mezi "holé lebky" se tedy musel vydat sám. Během chvíli ho obstoupila asi stovka skinheadů a v té chvíli, jak se nám přiznal, v něm byla malá dušička. Naštěstí vše dobře dopadlo, protože člověk z televize byl pro ně taková rarita, že se jej rozhodli ušetřit. Ovšem žádného rozumného slova, jak ostatně předpokládal, se od nich nedočkal.
Jindy zase musel přímo mezi fanoušky Baníku Ostrava, kteří jsou proslulý demolováním cizích stadionů. Musel se s nimi opít, aby z nich dostal nějaké informace.
Na závěr ještě zodpověděl několik dotazů, které jsme mohli posílat během jeho vyprávění a jelikož ve volných chvílí skládá písničky, rozloučil se s námi zahráním několika z nich.