Charles Bukowski

23. února 2015 v 13:20 |  Referáty

Charles Bukowski

(16.8.1920-9.3.1994)
Americký spisovatel původem z německého Ardenachu. Když mu byly tři roky, jeho rodina se přestěhovala do Los Angeles. Během života se aktivně věnoval pití piva, sázení na koňské dostihy a spaní s mnoha ženami. Kromě toho prošel kus států a vystřídal spoustu zaměstnání před tím, než se stal aspoň trochu slavným coby spisovatel hlavně poezie, ale i povídek.

Svojí tvorbou i způsobem života se Bukowski řadí do Beat Generation. Ve skutečnosti však s nimi neměl nic společného. Jeho přístup k životu a cíle, byly totiž zcela jiné a do podvědomí veřejnosti se jako spisovatel výrazně zapsal až v osmdesátých letech. I přes mnohé pitky, experimenty s nejrůznějšími bobulemi a bezostyšné dobývání ženských tajemství se dožil poměrně vysokého věku. Přesto se svého snu - souložit v osmdesáti s osmnáctiletou dívkou - již nedočkal.

Bukovského tvorba je něco zcela neobvyklého. Texty jsou lehké a plné drsného humoru, který samozřejmě není pro každého, avšak kdo v něm jednou najde zalíbení, zůstane mu věrný. Pozitivní je i to, z jaké pozice a jak jsou jeho knihy psány. Častý vypravěč Chinaski totiž nežije na výsluní a umožňuje nám tak zahlédnout Ameriku i z její druhé, stinné či spodní strany. Bukovského knihy jsou o lidech dole a ukazují nám jejich běžný rutinní život, který se tolik liší od amerického snu.

PŘEČTENÁ DÍLA CHARLESE BUKOWSKEHOPoezie:
- Láska je pes

Romány:
- Šunkový nářez
- Škvár
- Poštovní úřad
- Hollywood
- Ženy

Povídky:
- Erekce, ejakulace, exhibice a další příběhy obyčejného šílenství
- Všechny řitě světa i ta má

Šunkový nářez - krátký popisHlavní hrdina se jmenuje Henry Chinaski, ale prakticky jde o samotného autora Charlese Bukowskeho. Henry se narodil roku 1920 v německém Ardenachu. Jeho otec byl velice přísný a často ho bil. Nutil ho sekat trávník v době, kdy si ostatní děti hrály. Poté kontroloval každé stéblo trávy zda je správně zastřižené. Pokud tomu tak nebylo (a jeho otec vždycky nějaký kousek našel), malý Henry dostal pořádný výprask. Nenáviděl svého otce. S matkou nevycházel o moc lépe. Zazlíval jí, že se ho nikdy nezastala a jen všemu tomu bití přihlížela.

Když mu bylo kolem šestnácti let objevily se mu na obličej ošklivé boláky. Lékaři si s tím nevěděli rady. Pravidelně docházel na léčbu elektrickou jehlou, ale nepomáhalo to. Dokonce kvůli tomu půl roku nechodil do školy. Spolužáci se mu posmívali a navázat kontakt s dívkou pro něj bylo naprosto vyloučené. Velice se kvůli tomu trápil, ale v této době měl hodně času a přečetl mnoho knih, především ruské autory.
Na střední škole se spřátelil s několika hochy, ale opravdové přátelství s nimi nikdy nenavázal. Byl považován za podivína a společnosti se spíše vyhýbal. Jistou dobu se scházel s partou jež přepadávala kamiony s alkoholem. V této době hodně pil a absolvoval nesčetné množství rvaček. Přestože nepatřil k těm nejsilnějším, respekt si získal a to především svojí odvahou. Sám o sobě prohlásil, že má povahu "ledově klidného muže".

Kniha končí popisem útoku na Pearl Harbor, což byla americká vojenská základna v Tichomoří. Henryho přítel dostává povolávací rozkaz a musí se dostavit ke svému oddílu.
Scéna zachycuje loučení s přítelem. Hlavní hrdina zažívá smíšené pocity.Úryvek z knihy:

Po všechna ta léta mě to unavovalo…to, že jsem měl touhu a potřebu žít, ale neměl jsem na to schopnosti. Zarazil jsem mu prudce pravačku do žaludku a slyšel jsem ho vyjeknout, tak jsem ho popadl levou rukou za krk a dal mu další ránu do žaludku. Pak jsem ho od sebe odstrčil a jednou dvakrát ho praštil přímo do toho vymodelovaného obličeje. Viděl jsem jeho oči a to bylo senza. Dal jsem mu pocítit něco, co předtím nikdy nezažil. Strach. Měl strach, protože nevěděl, jak se vyrovnat s porážkou. Rozhodl jsem se, že ho dodělám pomalu…


Cosi (ukázka básně)


došli mi sirky.

péra v gauči

jsou polámaná.

ukradli mi kufr.

ukradli mi olejovou malbu

dvou růžových očí.

auto je v háji.

v koupelně lezou po zdi ryběnky.

má láska je v háji.

zato akcie šli dnes

nahoru.Zdroje:

- INTERNET
- MASARYKOVA VEŘEJNÁ KNIHOVNA

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama